SEO co to je, co znamená pojem Pagerank a jak získat odkazy

31.05.2021

V tomto blogu se podíváme na zpětné odkazy, vysvětlíme co to je SEO a pagerank. Také zjistíte jak získáte odkazy a které jsou důležité vyhledávače českých stránek.

Co to je SEO ?

Pojem SEO je z anglického výrazu search engine optimization, česky by se dalo přeložit jako optimalizace vyhledávačů, což je ale nesmysl, protože vyhledávače se neoptimalizují. Optimalizovat budeme webové stránky nebo příspěvky na nich. SEO tedy znamená "optimalizace pro vyhledávače". Jednoduše řečeno, znamená to proces vylepšování vašeho webu za účelem zvýšení jeho viditelnosti pro relevantní vyhledávání. Čím lepší viditelnost mají vaše stránky ve výsledcích vyhledávání, tím větší je pravděpodobnost, že upoutáte pozornost a přilákáte do svého podnikání potenciální i stávající zákazníky.

Jak funguje SEO?

Vyhledávače jako Google a Bing používají roboty k procházení stránek na webu, procházení z webu na web, shromažďování informací o těchto stránkách a jejich indexování. Dále algoritmy analyzují stránky v indexu, přičemž berou v úvahu stovky hodnotících faktorů nebo signálů, aby určily pořadí stránek, které by se měly objevit ve výsledcích vyhledávání pro daný dotaz.

Nyní, když víme co to je SEO a co znamená můžeme se podívat na to jak lze jednoduše vylepšit web. První přepoklad je , že jsou klíčová slova součást  nadpisů, popisů, meta atd. Nicméně slova nemohou být jen tak volně vložená, musí být jemně zakomponovaná v textech, aby byla čtenáři příjemná. Je dobré, když se v adrese stránky vyskytují klíčová slova. Není to ale nutné. Důležité je, aby se URL neměnila. Podstatný je titulek a dobrý text stránky, podoba URL je až sekundární. Je potřeba udržet URL krátké. V SEO jde o to získat kvalitní návštěvnost z přirozených výsledků vyhledávání tedy organickou návštěvnost těch , které zajímá váš produkt tedy kvalitní návštěvnost a opravdové zákazníky nejen návštěvnost.Existují prostředky, jakými se návštěvnosti dosahuje. V první řadě jsou prostředkem pozice ve výsledcích.

Důležité vyhledávače českých stránek:

  • 70 % Google
  • 25 % Seznam
  • v součtu malé jednotky procent dává Bing.com, Firmy.cz, Zboží.cz, Centrum.cz, Duckduckgo.com a Ecosia.org

Google zaindexuje stránky, ať jsou psané v jakémkoli jazyce.Naopak Seznam si vybírá k indexaci pouze stránky, které jsou psané česky. Chcete-li být se svými stránkami v Seznamu, je potřeba tedy mít stránky v češtině.Pro rozpoznávání jazyka používá Seznam automatický algoritmus. Tomu stačí, když je česky i jenom část stránky. Tímto algoritmem také občas projdou slovensky psané stránky.Co to je Pagerank

Často se uvádí výklad Page = angl. stránka, takže PageRank = stránkový rank. To je opět špatné vysvětlení. Rank znamená hodnocení a Page je od jednoho příjmení ze zakladatele Google. Pagerank nebo-li hodnota webu nijak nezávisí na hledaném slově. Pagerank má každá jednotlivá stránka (URL), nikoliv celý web dohromady.Čím má stránka vyšší Pagerank, tím bude pravděpodobně výše ve výsledcích, nicméně Page Rank není jediné kritérium pro nalezení stránky v Google. Pagerank je jistě velmi důležitý, ale jeho význam je trochu přeceńován, protože Google používá PageRank zejména pro řízení robota (crawlera). Stránky s nízkým rankem navštěvuje zřídka. Některá nová URL ani nenavštíví, dokud jejich PageRank nedosáhne určité hodnoty.


Jak zvýšit Page Rank

Postarejte se, aby na stránku vedlo co nejvíc odkazů ze stránek, které mají vysoký Pagerank. Jinak to moc nejde.Odkazům, které vedou na vaši stránku, se říká zpětné odkazy. Zpětné odkazy se získávají špatně, zejména pokud máte stránky horší nebo průměrné kvality.Nejsnáze se základní zpětné odkazy získávají v katalozích. Stačí si vyhlédnout tematickou stránku nějakého katalogu a zaregistrovat do ní ručně URL a popisek stránky. Čím více registrací v různých katalozích, tím lépe. Dobrý nápad je oslovovat spřízněné weby se žádostí o výměnu odkazů. Čím méně je na zdrojové stránce odkazů, tím je odkaz hodnotnější.

SEO co to je,co znamená pojem Pagerank a jak získat odkazy